Pot sa-mi fac pasaport biometric si sa plec la munca in strainatate daca am interdictie de la executor judecatoresc?

16 noiembrie 2018 227

Buna! Am o suma mare neachitata pentru pensia alimentara. Fiindca nu am cu ce sa o achit, pentru ca am copil mic, as vrea sa plec peste hotare la munca ca sa-mi achit datoria si sa ofer totodata si conditii mai bune copilului mic. Am incercat 3 ani in urma sa-mi fac pasaport biometric si atunci am aflat ca am interdictie sa-mi fac pasaport.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, astfel de interdictie nu mai exista, puteti sa va faceti actele de identitate. Insa daca aveti interdictia de a parasi tara, nu o sa puteti iesi din tara.

17 noiembrie 2018