Pot să-mi fac permis md in baza la actele ro?

16 aprilie 2017 24

Eu sunt cet rom. Pot să-mi fac permis md in baza la actele ro?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Este posibil. Pentru mai multe detalii accesati - http://lex.justice.md/md/326614/
Se pare totusi ca daca aveti permis de conducere RO, acesta va va fi ridicat la momentul eliberarii permisului MD.
Totodata, este important sa cunoasteti ca daca ati frecventat cursurile de Scoala auto in Romania, acestea sunt recunoscute pe teritoriul MD.

18 aprilie 2017
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Ion,

Regulamentului cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier prevede asa procedura, dar numai cu ridicarea permisului roman. La solicitarea cetăţenilor străini de a obţine permis de conducere al Republicii Moldova, în baza permiselor de conducere,... mai detaliat obţinute în alt stat, ultimele sînt ridicate. Totodată, la dosarul de eliberare a permisului de conducere al Republicii Moldova se anexează o copie autentificată a acestuia.

18 aprilie 2017