Pot sa-mi iau concediu din cont propriu

16 iunie 2018 75

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca lucrez in MAI la pompieri si salvatori si am o vechime de 8 ani, pot sa-mi iau concediu din cont propriu pe un termen de 2 luni? Pe ce motive?

Jurist comments 1

Ivan Coica
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua DMITRI
răspunsul la întrebarea dvs o găsiți în Codul Muncii si anume:
Articolul 120.Concediul neplătit
(1) Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile... mai detaliat calendaristice, în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).
Succese

16 iunie 2018