Pot sa-mi iau concediu in acest an daca mai am 30 de zile de concediu din anul trecut?

1 iulie 2017 46

Am 30 de zile de concediu neplatit, din anul trecut si nu pot sa il iau din acest an.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Vera,

Concediul nefolosit de anul trecut poate fi alipit la concediul care urmează să îl aveți în acest an. Totodată puteți, să-l folosiți aparte, în întregime sau fracționat.

Orice salariat care lucrează în baza unui contract individual de muncă beneficiază de dreptul la concediu de odihnă anual, aceasta reiese din... mai detaliat art. 112 alin (3) Codul Muncii RM:
Dacă restul zilelor din concediul de odihnă nu au fost folosite din oricare motive în cadrul aceluiaşi an calendaristic, salariatul este în drept să le folosească pe parcursul următorului an calendaristic.
Folosirea de către salariat a părţii rămase a concediului de odihnă anual se efectuează în temeiul ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) angajatorului.

2 iulie 2017