Pot să-mi întorc suma de garantie platita companiei imobiliare daca ei nu m-au anuntat ca apartamentul pe care il vand se afla in gaj?

18 mai 2019 89

Am contactat o companie imobiliara sa vad un apartament. Apartamentul mi-a placut dar le-am zis ca nu am toata suma. Ei mi-au promis ca ma ajuta cu perfectarea documentelor pentru solicitarea unui credit de la banca. Deoarece veniturile noastre impreuna cu sotul nu sunt mari, banca a refuzat sa ne dea credit. Am semnat contractul privind transmiterea sumei de garantie pe data de 12 mai. Pe data de 16 mai am aflat ca apartamentul vizat este pus in gaj la banca. I-am contactat pe cei de la agentie si am cerut sa mi se intoarca suma de bani achitata, ei mi-au zis ca banii nu mai sunt la ei ca i-au dat vanzatorului. Am mers si am scris o scrisoare la directorul companiei cu cererea sa mi se restituie banii si am scris motivele: 1. Banca nu-mi acorda credit, 2. Apartamentul este in gaj. Inca nu am raspuns. Cum pot sa-mi restitui banii???

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Trebuie de văzut contractul care l-ați încheiat cu agenția imobiliară.
Puteți sa ma contactați la adresa de e-mail.

19 mai 2019