Pot sa-mi perfectez buletinul de identitate?

19 septembrie 2023 2

Buna! Pot sa-mi perfectez buletinul de identitate, daca nu am viza de resedinta? Am 42 de ani si din acte detin doar certificatul de nastere.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Puteți perfecta buletinul în situația descrisă.

Regulamentul privind eliberarea actelor de identitate şi evidenţa locuitorilor Republicii Moldova aprobat prin hotararea guvernului 125/2013 prevede:

1171. Persoana care nu are posibilitate de a fi înregistrată la domiciliu sau la reşedinţa temporară obţine buletinul de identitate sau, după caz, buletinul de identitate provizoriu... mai detaliat fără menţiunea respectivă.

20 septembrie 2023