Pot sa-mi procur polita de asigurare singur si sa nu achit cota procentuala din salariu, sau as putea primi diferenta din bugetul de stat, care depaseste valoarea politei de asigurare?

2 iulie 2017 129

Buna ziua, pot sa-mi procur polita de asigurare singur si sa nu achit cota procentuala din salariu, sau as putea primi diferenta din bugetul de stat, care depaseste valoarea politei de asigurare. Daca da - care ar fi procedura? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Sergiu,

Dacă nu sunteți angajat la un post de muncă atunci nu că aveți dreptul dar chiar aveți obligațiunea de a vă procura polița de asigurare.

Începând cu 1 ianuarie 2017, costul poliței de asigurare obligatorie de asistenţă medicală rămâne neschimbat - 4056 de lei. Cei care muncesc, plătesc lunar... mai detaliat un procent din salariul lor care se duce în fondul de asigurări, iar cei care nu sunt angajați pot să-și cumpere polița.

Trebuie să priviți cu alți ochi această chestiune deoarece cota procentuală care o achitați la stat sunt banii care se duc în fondul de asigurări medicale, adică pentru copiii, pensionarii, gravidele, angajații instituțiilor de forță și alte categorii de persoane, în total 14 la număr, care sunt asigurate de către stat, ceea ce înseamnă că pentru ei plătește statul din acest fond.

De aici reiese logica de ce nu puteți cere diferența de la Bugetul de Stat care în practică este imposibil.

Deja în cazul cînd nu esti angajat, ai doar posibilitatea să o procuri singur la prețul stabilit de legea bugetul.

Succes, și o seară frumoasă.

2 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu exista asa posibilitate, pentru ca persoanele angajate in baza unui Contract de munca sunt asigurati obligatoriu prin efectul legii.

3 iulie 2017