Pot să-mi recuperez banii?

6 decembrie 2019 36

Salutare! Cu două zile în urmă am cumparat un instrument electric (pe baterie). Imediat cum am început să-l folosesc, am observat că nu funcționează cum trebuie - adica e defect. Pot să-l întorc înapoi şi să-mi cer banii? Evident că vânzatorul va spune să-l duc la reparație, dar eu nu sunt de acord cu așa soluție - dacă e cu defect de nou, apoi cred ca dupa reparatie tot o sa fie cu probleme. Dacă vinzătorul mă refuză, atunci cum sa procedez? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Mergeti impreuna cu bonul si intoarceti inapoi bunul, faceti referire ca e defectst. Daca nu il primeste puteti sesiza Agentia pentru protectia consumatorului, ulterior instanta de judecata. Vinzatorul trebuie sa il primeasca, banuiesc ca si garantie trebuie sa aiba.

6 decembrie 2019