Pot sa-mi schimb familia pana nu am redobandit cetatenia?

9 februarie 2019 73

Buna! Sunt cetatean al Republicii Moldova. Am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei romane in 2018. Pot sa-mi schimb familia pana nu am redobandit cetatenia? Din motive de familie sunt nevoit sa imi schimb familia, sa trec din familia tatalui in a mamei.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sunteți în drept să vă modificați familia în orice moment, nu sunt limitări.
La etapa cînd o să fiți informați despre redobîndire, sau la etapa actuală, solicitați completarea dosarului cu date noi, anume certificatul de preschimbare a numelui, astfel în actele RO, urmînd a avea noua identitate (nume).

10 februarie 2019