Pot sa mostenesc un apartament neprivatizat

7 decembrie 2021 180

Buna ziua. E posibil sa privatizez apartamentul tatalui meu, care a decedat recent? La cine merg in primul rand, la notar? Am dreptul sa mostenesc un apartament neprivatizat? Concubina tatalui este inscrisa in bonul de repartitie. Este legal acest lucru? Poate ea sa pretinda la acest apartament, daca nici nu erau casatoriti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
imobilul ne privatizat nu poate fi moștenit deoarece tata nu a fost proprietar, urmează să valorificați posibilitatea de a privatiza pe numele dumneavoastră, în fapt participanți o să fie toate persoanele care sunt în bonul de repartiție, pentru început, sunteți chiarșă în acel apartament?
este procedura de privatizare, puțin... mai detaliat anevoioasă dar încă valabilă, deoarece este limitată în timp, ar fi cazul să prezentați actele existente pentru o consultare, iar ulterior se va decide care este calea de urmat.

8 decembrie 2021