Pot sa obtin pasapotul biometric, avand interdictie de la executor pentru credit neachitat?

30 aprilie 2017 77

Am depus actele pentru a primi pasaport biometric anul trecut, am primit refuz din cauza interdictiei puse de executor/credit neachitat/ as vrea sa stiu daca o sa am posibilitate sa obtin pasaport sau categoric nu? Multumesc anticipat

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Natalia.

Da, puteţi. Recent, a fost exclus dreptul executorului judecătoresc de a aplica interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere.

La momentul actual, doar instanţa de judecată este în drept să aplice o astfel de interdicţie [art. 22, alin. (1), lit. v)... mai detaliat din Codul de executare - http://www.legis.md/cautare/rezultate/97964 ]. Prin urmare, încheierea executorului judecătoresc, prin care vi s-a aplicat interdicţia, este nulă.

Mai încercaţi o dată să depuneţi actele.

O zi bună.

2 mai 2017