Pot să obţin patentă pentru activităţi predare/meditare disciplina "Jurnalistul universal"?

15 martie 2017 107

Am absolvit Secţia de jurnalism, Facultatea de Filologie a Universităţii de Stat din Chişinău, în 1976. În diplomă însă este trecută specialitatea "Filolog. Învăţător de limbă şi literatură moldovenească". Am activat în presa scrisă şi audiovizuală mai bine de 30 de ani, în majoritate, ca manager. De 7 ani predau jurnalismul la o instituţie de învăţămînt superior. La pensie, din iunie 2016. Pot să obţin patentă pentru activităţi predare/meditare disciplina "Jurnalistul universal"? (2.13 din Legea patent de întreprinzător)

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Activitatea pe care vreti sa o desfasurati corespunde pct.2.13 al anexei Legii cu privire la patenta de întreprinzător , mai mult tipul activitatii conform legii privind reglementarea prin licenţiere a activităţii de întreprinzător , nu presupune licentierea acestui tip de activitate ! Succese ;)

15 martie 2017