Pot sa parasesc tara cu autovehiculul daca certificatul de inmatriculare nu este pe numele meu?

24 martie 2020 30

Pot sa parasesc tara cu autovehiculul daca certificatul de inmatriculare nu este pe numele meu? Vreau sa merg in Romania sa-mi aduc fiica acasa.

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,
pentru a conduce si a trece vama cu autovehiculul ce nu va apartine,nu este necesara procura, doar in cazul in care masina este inmatriculata cu numere moldovenesti.

In cazul in care numerele de inmatriculare sunt straine, atunci este nevoie de procura sau Contract de comodat.

Succes!

25 martie 2020