Pot sa părăsesc țara dacă am sechestru pe cardurile bancare?

4 aprilie 2023 76

Bună ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe toate cardurile bancare, dar nici măcar nu am fost informat despre cauzele acestui acțiuni. Întrebarea este dacă pot să plec peste hotare. Puteau să-mi aplice sechestru dacă am 2 amenzi rutiere pe care nu le-am achitat?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Da, puteți pleca peste hotare cu sechestru aplicat.
Da, pentru amenzi neachitate puteau fi aplicate măsuri de asigurare (sechestru) în cadrul procesului de executare silită.

5 aprilie 2023