Pot sa perfectez pasaport, daca am deschise proceduri de executare silita?

26 februarie 2024 3

Buna ziua. Am luat mai multe credite si nu le-am rambursat la timp. Dosarele au ajuns la executori. Am ajuns la un acord cu acestia si fac plati lunare pentru stingerea datoriilor. Vreau sa precizez ca momentan ma aflu peste hotare. In mai 2024 imi va expira pasaportul biometric. Voi putea sa perfectez pasaport nou la ambasada in tara in care ma aflu? Am auzit ca daca ai dosare la executor, nu poti perfecta acte. Este adevarat?

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Este posibil. Existența datoriilor nu este temei de refuz în eliberarea pașaportului.

27 februarie 2024
  • Jurisconsult

Buna Tocarciuc, e posibil, din 2007 s-a anulat o așa iterdicție de perfectarea pașaportului, în caz de credite ne rambursate.

27 februarie 2024
Petru Caraman
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Potrivit art.4 alin. (1⁶) lit. e) din Legea nr. 273/1994 privind actele de identitate din sistemul naţional de paşapoarte,

Cererea pentru eliberarea paşaportului sau a documentului de călătorie se respinge şi în cazurile în care solicitantului i se suspendă dreptul la libera circulaţie în străinătate, şi anume în cazul în care... mai detaliat solicitantul are interdicţie de a părăsi ţara în temeiul unei încheieri a instanţei de judecată, conform Codului de executare.

Pentru orice eventualitate, vă recomand să contactați executorul judecătoresc sau să faceți o interpelare la Agenția Servicii Publice pentru a solicita informații cu privire la existența unei interdicții de a părăsi țara în cazul dumneavoastră.

28 februarie 2024