Pot sa plec cu copiii minori peste hotare?

8 septembrie 2019 265

Buna ziua. Daca dupa divort imi iau familia de fata, dar copiii raman cu a tatalui, voi putea pleca cu copiii minori in Ucraina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Nu prezintă relevanță faptul că copiii au numele tatălui iar Dvs reveniți la numele de până la încheierea căsătoriei pentru a ieși de pe teritoriul Republicii Moldova pentru perioade scurte.

În cazul în care intenționați să vă stabiliți cu domiciliul permanent peste hotare împreună cu copiii aveți necesitatea de a obține... mai detaliat o declarație legalizată notarial din partea tatălui.

10 septembrie 2019