Pot sa plec in concendiu platit in avans?

1 iulie 2017 187

Conform legii avem 28 zile de concediu anul platite. Eu le-am folosit pe toate. Intrebarea este: pot sa iau zile de concediu platit in avans?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Veta,

Nu se poate luat Concediu in avans. Desi in Codul Muncii nu se prevede expres acest lucru, interpretand per a contrario prevederile sale, si anume: concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.

1 iulie 2017
Alina Gaja
  • Jurisconsult

Salutare, Veta!

Cu toate că nu este posibil să mergeți în concediu în avans, aveți și alte soluții.

În primul rând, puteți scrie o cerere prin care să solicitați acordarea unui concediu neplătit pe o durata de cel mult 120 zile.

Mai mult, Codul Muncii prevede că concediul anual plătit este de... mai detaliat MINIM 28 zile. Astfel, nimeni nu interzice angajatorului să vă acorde anumite zile de concediu plătit în plus! Acest lucru, dacă nu este prevăzut în contractul dumneavoastră individual de muncă, poate fi stipulat în convențiile sau contractele colective de la locul dumneavoastră de muncă. În caz contrar, puteți negocia personal cu angajatorul aceste zile suplimentare de concediu plătit, pentru, de exemplu, vechime în munca sau condiții vătămătoare, ori anumite merite obținute în timpul efectuării serviciului dumneavoastră.

Mult succes!

3 iulie 2017