Pot să plec în vacanță peste hotare împreună cu copilul minor, dacă sunt divorțată?

14 martie 2023 36

Bună ziua. Sunt divorțată de mulți ani. Fiica este încă minoră. Pot să plec în vacanță peste hotare împreună cu fiica fără acordul fostului soț?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți. Principalul e ca să nu aveți stabilit un grafic de întrevederi a copilului cu tatăl și să-l încălcați.

Unul din părinți are dreptul să plece, la odihnă, în vizită la rude sau să întreprindă altă călătorie împreună cu copilul, fără a avea declarația celuilalt părinte.

Doar când veți dori... mai detaliat să stabiliți domiciliul peste hotarele RM va fi nevoie acordul tatălului încheiat notarial.

14 martie 2023