Pot sa plec peste hotare?

19 iulie 2018 146

Buna. Am asa o intrebare: pot sa plec peste hotare daca am o datorie de 500 lei la o companie de incasare a datoriilor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cu certitudine sunteți în drept de a pleca, atît timp cît compania de colectare nu a aplicat prin intermediul executorului judecătoresc careva interdicții în acest sens, Totodată, pentru a avea asemenea împuterniciri, urma a fi examinată cauza de către instanța de judecată. Atît timp cît nu ați fost... mai detaliat informat despre dosar în instanță sau despre executarea silită, nu este posibil să aveți interdicție de părăsire a țării.

20 iulie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da, puteți circula fara probleme, orice interdicție de a părăsi țara este adusa la cunoștința și aplicată de către instanța de judecată în baza demersurilor. Dacă nu ați fost antrenat într-un astfel de proces nu aveți de ce sa vă faceți griji.

20 iulie 2018