Pot sa plec peste hotare sau nu in asa caz?

20 februarie 2019 243

Buna. Am gasit un telefon si mi s-a spus ca eu l-am furat. Mi s-a facut dosar penal, de 3 ori mi-a venit citatie acasa si am refuzat si eu si persoana cu telefonul. Deja a trecut un an de zile si nu mai vine nici o citatie. Dar vreau sa plec plec peste hotare la 18 si ma tem sa nu am probleme la vama. Poate cineva sa-mi raspunda daca in asa caz pot pleca sau nu?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna sseara Liliana,
Trebuie sa intelegeti ca nimeni nu va poate spune cu certitudine care este statutul dvs si daca aveti interdictii sau nu.
Cu siguranta o sa aflati in momentul in care o sa incercati sa treceti hotarul.

20 februarie 2019