Pot sa prelungesc concediul de maternitate inca pe un timp, dupa şase ani de concediu de ingrijire a copilului, fara intreruperea vecchimii in munca?

18 ianuarie 2019 83

Buna ziua. Eu sunt in concediu de maternitate pentru ingrijirea copilului pana la şase ani. In septembrie trebuie sa ies la serviciu. Am eu dreptul sa prelungesc concediul de ingrijire pe mai mult timp fara intreruperea vechimii in munca?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

In cazul dvs nu veți putea prelungi acest tip de concediu, o alternativa fiind sa negociați cu angajatorul oferirea unui concediu din cont propriu.

Concediul ”din cont propriu” Din motive familiale şi oricare alte motive întemeiate, puteți solicita angajatorului, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o... mai detaliat durată de până la 120 de zile calendaristice. Totodată, părinții care au 2 şi mai mulţi copii în vârstă de până la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi), părinţilor singuri necăsătoriţi, care au un copil de aceeaşi vârstă, li se acordă anual, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de cel puţin 14 zile calendaristice.

19 ianuarie 2019