Pot sa pretindă chiriașii apartamentului la o parte din el după o perioada?

22 mai 2017 31

Pot sa pretindă chiriașii apartamentului la o parte din el după o perioada? Care e perioada? Se are in vedere că stau in baza de contract încheiat. Mulțumesc

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Chiriasii nu pot sa pretinda nicicind la dreptul de proprietate asupra bunului inchiriat.
Locatarii ar avea doar un drept prioritar de incheiere a unui nou Contract de locatiune, la expirarea primului, daca:
a) şi-a onorat anterior obligaţiile contractuale;
b) bunul se dă în locaţiune pe un nou termen;
c) este de acord cu... mai detaliat noile condiţii contractuale stabilite de locator

23 mai 2017