Pot sa primesc un ajutor social?

24 februarie 2018 45

Sunt mama singura si imi trebue ajutor pentru a întretine copilul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

O soluție mai rentabilă ar fi să solicitați prin intermediul instanței de judecată ensia de întreținere a copilului minor de la fostul dvs soț care este tatăl copilului.

25 februarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Atunci stabiliți paternitatea copilului la fel prin intermediul instanței de judecată dacă acesta nu recunoaște benevol.

Recunoaşterea paternităţii conduce la apariţia drepturilor şi obligaţiilor între tată şi copilul recunoscut, precum şi între rudele acestuia.

25 februarie 2018