Pot sa recuperez banii de la firma de credit?

27 septembrie 2017 61

Din greseala am achitat un credit la companie de creditare prin web banking, la care nu sunt inregistrat. Pot eu sa-mi scot banii?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Da, puteți solicita restituirea sumei de la compania respectivă.
Situația d-voastră cade sub incidența normelor de la Capitolul XXXIII din Codul Civil al Republicii Moldova prin care sunt reglementate raporturile juridce de îmbogățire fără justă cauză.

Astfel, potrivit prevederilor alin. (1) de la art. 1389 CCRM, persoana care, fără temei legal... mai detaliat sau contractual, a dobîndit ceva (acceptant) ca urmare a executării unei prestaţii de către o altă persoană (prestator) sau a realizat în alt mod o economie din contul altuia este obligată să restituie acestei alte persoane ceea ce a primit sau a economisit.

Succese!

27 septembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Prezentati-va la banca corespunzatoare pentru eliberarea extrasului cu privire la transferul efectuat ....cu acesta la compania de creditare !

29 septembrie 2017