Pot sa recuperez prejudiciul cauzat automobilului de o groapa nesemnalizata?

2 iunie 2018 41

Buna ziua. Astazi, 2 iunie, am dat in cu automobilul intr-o groapa, in urma careia anvelopa sa defectat si nu mai poate fi utlizata. Groapa era nesemnalizata, aparuta in urma reparatiei cu 4 zile in urma a acelei portiuni de drum. Nu am chemat politia la fata locului, dar am facut un video cu telefonul in care se vad urmele acestui incident, si de asemenea am si camera de bord, care a inregistrat momentul. Multumec anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Teoretic este posibil, dar este nevoie de existența unui act constatator adică al poliției, cu o evaluare a pagubei cauzate, ulterior înaintați pretenții către primărie.

3 iunie 2018
Valeriu Drăgălin
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
Este o situație destul de complicată și șanse reduse de câștig.
1. În primul rând, e important să anunțați poliția - legea permite constatarea și înregistrarea accidentului chiar dacă a trecut ceva timp.
2. Faceți o experiză tehnică a mijlocului de transport pentru a stabili daunele aduse în urma... mai detaliat accidentului.
3. Uitati-vă atent, poate accidentul a căzut in vizorul camerelor de înregistrare, private sau a statului instalate pe carosabil sau în nemijlocita apropiere (pe lângă înregistrările făcute de dumneavoastră), solicitați materialele video, în cazul camerelor instalate de Poliție, solicitațile de la Centrul Unic de Monitorizare, anexând la cerere materialele necesare. Centrul nu o să vă elibereze înregistrările video, însa in schimb vor fi păstrate dar nu șterse peste o lună sau mai puțin, si respcetiv prin intermediul instanței de judecată ve-ți solicita și primi materialele video.
4. Depuneti o cerere la Primărie cu solicitarea de a vă comunica cine se face responsabil de lucrările de reparație a drumului respectiv la data respectivă.

5. După ce aflați, expediați o cerere prealabilă companiei pentru a repara prejudiciul cauzat, în caz contrar ( ce îi cel mai probabil ), vă adresați în instanța de judecată.

Părere personală: situația descrisă este una destul de des întâlnită din nefericire șoferii ezită să întreprindă careva acțiuni, chiar dacă șansele de câștig sunt foarte mici, dar dacă toți ar dpeune plângeri ș.a poate s-ar responsabiliza serviciile primăriei.
Vă mulțumesc.

4 iunie 2018
Valeriu Drăgălin
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
Este o situație destul de complicată și șanse reduse de câștig.
1. În primul rând, e important să anunțați poliția - legea permite constatarea și înregistrarea accidentului chiar dacă a trecut ceva timp.
2. Faceți o experiză tehnică a mijlocului de transport pentru a stabili daunele aduse în urma... mai detaliat accidentului.
3. Uitati-vă atent, poate accidentul a căzut in vizorul camerelor de înregistrare, private sau a statului instalate pe carosabil sau în nemijlocita apropiere (pe lângă înregistrările făcute de dumneavoastră), solicitați materialele video, în cazul camerelor instalate de Poliție, solicitațile de la Centrul Unic de Monitorizare, anexând la cerere materialele necesare. Centrul nu o să vă elibereze înregistrările video, însa in schimb vor fi păstrate dar nu șterse peste o lună sau mai puțin, si respcetiv prin intermediul instanței de judecată ve-ți solicita și primi materialele video.
4. Depuneti o cerere la Primărie cu solicitarea de a vă comunica cine se face responsabil de lucrările de reparație a drumului respectiv la data respectivă.

5. După ce aflați, expediați o cerere prealabilă companiei pentru a repara prejudiciul cauzat, în caz contrar ( ce îi cel mai probabil ), vă adresați în instanța de judecată.

Părere personală: situația descrisă este una destul de des întâlnită din nefericire șoferii ezită să întreprindă careva acțiuni, chiar dacă șansele de câștig sunt foarte mici, dar dacă toți ar depune plângeri ș.a poate s-ar responsabiliza serviciile primăriei.
Vă mulțumesc.

4 iunie 2018