Pot sa redobandesc cetatenia romana pe linia tatalui decedat?

1 mai 2017 52

Pot sa fac cerere pentru a obtine pasaport romanesc pe linea tatalui, fiind decedat ? In schimb mama este in viata. multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Veaceslav, conditiile de redobindire / dobindire a cetateniei romane pot fi gasite pe site-ul oficial al Ambasadei Romaniei in Moldova. http://chisinau.mae.ro/node/264
Din acele conditii reiese ca puteti dobindi cetatenia si pe linia tatalui dumneavoastra.

1 mai 2017