Pot sa scot copilul din tara fara acordul tatalui?

3 iunie 2018 282

Buna ziua. Sunt divortata si am un copil de aproape 2 ani. Spuneti-mi, va rog, pot sa scot copilul din tara fara acordul tatalui? El nu vrea sa ne dea acordul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Buna, Mariana!
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţia reprezentantului legal, autentificată notarial.
În cazul în care minorul pleacă să se... mai detaliat domicilieze în străinătate, este necesară declaraţia de consimţământ a ambilor părinţi, legalizată notarial. Atunci când părinţii nu sunt reprezentanţii legali ai copilului, va fi prezentată declaraţia de consimţământ depusă de reprezentanţii legali, exprimată prin decizia autorităţii tutelare.

4 iunie 2018