Pot sa scriu o cerere pentru ca fiul meu sa nu plece in armata ?

21 octombrie 2018 88

Buna ziua. Sunt o mama cu 5 copii. Fiul mai mare a implinit 18 ani. Eu traiesc fara sot. Fiul mijlociu invata la Chisinau. Mai am inca 3 copii acasa. In fiecare zi eu plec la serviciu. Am nevoie de baiatul mai mare acasa. Ce pot sa fac ca sa nu plece in armata?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cererea poate să o depuna personal fiul Dvs la comisia de recrutare de la Primaria din localitate.
Trebuie sa fie depusa o cerere de amânare a încorporării în serviciul militar, din motive familiale, ca are doar un părinte și frați mai mici.
Juridic cererea trebuie să fie bazată pe art. 31 alin.... mai detaliat (2) lit. e) din LEGE Nr. 1245
din 18.07.2002
cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei

21 octombrie 2018