Pot sa semnez mandatul pentru avocat in numele fratelui, daca detin procura generala de la acesta?

27 iunie 2024 3

Buna ziua! Am procura generala de la fratele, inclusiv in instantele de judecata, la avocat si altele. Pot sa semnez mandatul pentru avocat, deoarece fratele nu poate veni?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, mandatul avocatului poate fi semnat în baza procurii, copie căreia se va anexa la mandat.

27 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna dl. Mihail, cum poți să semnezi o procură întocmită de un specialist în domeniul juridic, dacă DVS o să sermnați așa document, înseamnă trebuie să deți cunoștințe în domeniul. Dacă cauza v-a fi pierdută, de exmplu, avocatul angajat de DVS o să aibă tot dreptul să motiveze, că nu... mai detaliat a fost angajat de nimeni și el nu are nici-o atribuție la decizia adoptată. Asta e o manieră de a nega, precum că el nu are nici-o atribuție, judecătorul care a pronunțat hotărârea neadecvată v-a fi considerat, că el nu cunoaște legea, că el a admis la proces persoana, care n-a fost împutenicită. Instanța superioară v-a fi în drept să anuleze un așa document, eu vă garantezi, că avocatul îi mai bine să se facă prost și cauza o să fie pierdută în instanța superioară, asta e o manieră de înțelegere între părăt, reclamant și avocat pentru a considera, ca cauza să nu aibă o valuare și să fie pierdută.

28 iunie 2024