Pot sa vind casa luata in leasing?

2 martie 2018 55

Am cumparat casa cu ajutorul unei banci, dupa care am divortat. Avem dreptul sa o vindem si cum o putem face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-le Feodor,
Urmează să vă adresați la un notar, deoarece contractele în baza cărora se înstrăinează un bun imobil urmează să respecte forma autentică. Nerespectarea formei autentice în cazul dat are drept efect nulitatea contractului din momenul semnării (ca și cum nu a existat niciodată).
Aveți necesitate de actul juridic... mai detaliat în temeiul căruia ați dobândit dreptul de proprietate, avizul de la serviciul fiscal privind lipsa datoriilor la plata impozitului pe bunurile imobile, un certificat privind valoarea cadastrală a bunului, un extras cu privire la bunul imobil, act ce îl eliberează organul cadastral al Agenției Servicii Publice.
Totodată, dacă bunul are mai mulți proprietari și toți sunt de acord să vândă toți vor poarticipa la încheierea contractului.

2 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dacă încă nu ați achitat tot prețul bunului nu o sa puteți vinde bunul, deoarece dvs nu sunteți proprietar ci locatar al bunului.

3 martie 2018