Pot sa vind partea mea din apartament fiind coproprietar, si cui, daca ceilalti coproprietari refuza vinzarea apartamentului?

22 noiembrie 2017 206

Buna ziua, eu sunt coproprietar al unui apartament, in care nu sunt stabilite cote-parti pentru fiecare coproprietar, sunt 6 de toti, dintre care 2 copii minori. Eu am intentia de vinzare a apartamentului, ceilalti coproprietari refuza sa vinda, eu pot sa-mi instrainez partea mea din apartament? Ma mai intereseaza cui pot sa i-o vind, cine ar putea sa o cumpere? Care e procedura? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă nu aveţi cotă-parte determinată, nu o puteţi vinde. Adresaţi-vă la un notar, care va ajuta proprietarii să determine cotele-părţi. După asta puteţi fie vinde cota-parte (cu respectarea dreptului de preferinţă al celorlalţi coprorpietari, conform art. 352 din Codul civil), fie chiar puteţi cere în instanţa de judecată... mai detaliat partajul bunului, prin vânzarea silită şi împărţirea banilor.

22 noiembrie 2017