Pot schimba numele de familie al minorului fără acordul tatălui?

27 martie 2020 76

Pot schimba numele de familie al minorului fără acordul tatălui? Tatăl e plecat peste hotare! De ce acte am nevoie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Ala,

Codul familiei prevede:

În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), oficiul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face,... mai detaliat în toate cazurile, cu acordul acestuia.

28 martie 2020