Pot solicita redactarea numelui?

19 noiembrie 2020 27

Doresc sa îmi redactez numele de familie din Pîrcălab in Pârcălab si sa imi schimb prenumele (deoarece mai toti il folosesc gresit, numindu-ma cu diferitele variatii rusesti ale numelui si nicidecum nu cu numele propriu-zis.) Cum pot argumenta asemenea cerere? Care sunt sansele de reusita? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Unul din motivele ce permite preschimbarea numelui/prenumelui anume este pronunțarea grea a acestuia sau greșită ce servește temei de a solicita schimbarea lui.

20 noiembrie 2020