Pot tinerii calatori imediat dupa nunta, daca in pasaport nu este reflectata schimbarea numelui?

28 aprilie 2017 392

Imediat după nuntă, mai exact, peste 5 zile, tinerii pleacă în călătorie. În ce termeni e necesară perfectarea actelor pentru persoana ce-și schimbă numele? Am citit diferite păreri atât de la persoane ce au trecut prin astfel de experiență, cât și de la companiile turistice. Total diferite.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Greu de spus. Nu riscati. Imediat dupa nunta comandati pasaport in regim de urgenta, timp de 24 ore. Va costa de 2 ori mai scump decat un pasaport in regim ordinar (30 zile), dar macar veti fi siguri sa nu va asteptati la surprize la hotar.
http://www.registru.md/ro/pasaportul-cetateanului-rm/termen-si-tarife-eliberarea-pasaportului

29 aprilie 2017