Pot transmite copia actelor pe apartament cumparatorului pentru analiza?

10 iunie 2017 124

Buna ziua! Eu doresc sa vand un apartament, am gasit un client care are relatii... Mi-a cerut copii la toate actele apartamentului pentru a le da propriului avocat sa afle mai. Multe despre apartament! Daca i le dau - pot risca ceva? Pot pierde apartamentul sau ce de genul acesta? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! nu exista careva riscuri juridice daca oferiti cumparatorului COPII de pe actele de proprietate asupra apartamentului: de pe contractul pe care l-ati semnat atunci cind ati cumparat acel apartament, de pe Extrasul din Registrul bunurilor imobile, de pe Actul de predare-primire, de pe Planul cadastral al apartamentului, etc. Este... mai detaliat o practica normala de a asigura cumparatorul cu informatie relevanta, astfel incit sa poata lua o decizie adecvata daca cumpara sau nu apartamentul. Totusi, ati putea sterge de pe copii datele ce tin de codul Dvs personal (IDNP), datele din buletin, IDNP-ul fostului vinzator, si alte asemenea date care sunt cu caracter personal, pentru a evita utilizarea lor neautorizata. Succes!

11 iunie 2017