Pot trece hotarele țării cu procura scanată?

11 octombrie 2022 36

Bună ziua. Sunt minor și tatăl meu se află în Marea Britanie. El a mers la Ambasada Moldovei în Londra și a perfectat o procură pentru ca eu să pot pleca peste hotare în excursie. Deoarece nu are posibilitate să trimită procura în Moldova, el a scanat-o și mi-a trimis documentul astfel obținut. Voi putea traversa hotarele cu procura scanată?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Vlad,întrebare, da unde e mama ? De ea nu pomenești. N-o să poți transfera hotarele țării cu procura dată,tu nu despuia de original ei,care mai apoi se poate de tradus oficial la Ministerul Justiție.

12 octombrie 2022
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Fara original nu ai șanse.

13 octombrie 2022