Pot vinde mașina prin formarea unei tombole?

7 noiembrie 2018 363

Vreau sa formez 200 de bilete a câte 10€ biletul. După aleg totul Live pe random.org (site care va alege automat câștigătorul). Fiecare bilet va fi numerotat și ștampilat. In caz ca vând doar 170 de bilete, le întorc fiecărui personal. Îmi veți putea semna un asemenea contract? Ca participanții sa aibă încredere in ce fac. Va rog, vreau un raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu ai nevoie de un contract de loterie sau alte jocuri asemănătoare, pentru ca pe legea noastră acest tip de contracte sunt valabile doar daca loteria sau jocul este autorizat de stat.
Iti trebuie un soi de contract de vânzare-cumpărare cu condiție suspensivă (ca vei intoarce suma daca se întâmplă X,... mai detaliat si ca nu se intorc banii daca Y), in privinta tuturor biletelor.
Bunul vandut va fi biletul, nu masina.
Masina va fi un beneficiu. Masina o vei dona, de fapt.
Ceva similar biletelor la teatru- iti cumperi Locul in sala, nu teatrul sau piesa de spectacol. (In cazul tau "locul in sala" fiind înregistrarea în calitate de participant la evenimentul ce va avea loc pe random).
Ar fi util si un mic Regulament de facut.
Toatea astea pot fi facute si online, dacă accepti plăți prin virament pentru bilete.

Daca ai nevoie de consultanță suplimentară, poti sa ma contactezi la adresa de e-mail.

7 noiembrie 2018