Poti avea inderdictie la pasaport strain daca ai datorie la banca?

20 martie 2017 816

Nu pot lua pasaportul biometric din cauza datoriilor bancare, aici in tara nu am posibilitate sa achit datoria, peste hotare ar fi mai simplu.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
20 martie 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Interdictia la eliberarea pasaportului poate fi aplicata de instanta de judecata, inclusiv pentru datorii fata de institutia financiar-banacara. La fel, poate fi aplicata si interdictia de parasire a tarii. Cu acceptul creditorului dvs (adica a bancii) respectiva interdictie ar putea fi ridicata - conditiile le discutati cu creditorul si... mai detaliat executorul judecatoresc(achitarea partiala, angajamente de plata, alte conditii)

22 martie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dl. Veaceslav, dreptul Dvs de a circula liber nu depinde absolut in nici un fel de dorinta sau nedorinta creditorului ori, cu atit mai mult, a executorului judecatoresc.
Acest drept poate fi limitat doar de instanta de judecata, in mod exceptional. Respectiv, atita timp cit nu exista o Incheiere judecatoreasca prin... mai detaliat care sa va fie pusa interdictia de a parasi tara - Dvs aveti dreptul sa iesiti din tara, ceea ce implica si dreptul de a vi se perfecta pasaportul.
Daca nu puteti lua pasaportul , interesati-va care este temeiul pentru refuz. Daca refuzul este bazat pe o Incheiere a executorului judecatoresc , actionati dupa cum este indicat aici> http://yavo.md/raspunsuri/v/nu-pot-face-pasaport-biometric-deoarece-am-datorie-la-banca
Daca, temeiul refuzului este o Incheiere a instantei de judecata, atunci veti putea redobindi dreptul la libera circulatie, fie dupa anularea acelei Incheieri, atacindo cu recurs (daca nu a expirat termenul), fie dupa achitarea datoriilor.

22 martie 2017