Poți face procură dacă părinţii sunt peste hotare

4 aprilie 2018 112

Vreau sa ştiu dacă e posibil să pleci peste hotare cu fratele dacă ai 16 ani. Sau dacă să poți face procură daca părinţii sunt peste hotare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
În esență este vorba de declarație notariala, problema că minorul nu poate ieși peste hotarele țării desinestatator, este nevoie ca cel din urmă să fie însoțit de o persoană expres împuternicită cu enumerarea țărilor.
Părinții ar putea întocmi o asemenea declarație la cel mai apropiat consulat/ambasadă a Moldovei din străinătate. Este... mai detaliat posibil și întocmirea unui asemenea act și de către un notar din țară unde se află, problema e că acest lucru va implica mai multe cheltuieli.

4 aprilie 2018