Poti sa demisionezi din prima zi de concediu fara sa mai lucrezi 14 zile daca ai concediu?

9 iunie 2017 67

Poti sa demisionezi din prima zi de concediu fara sa mai lucrezi 14 zile daca ai concediu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna seara. Depuneti o cerere de demisie si peste 14 zile se emite ordinul de concediere.

11 iunie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Rodica,

Conform Codului Muncii, Dvs. sunteți obligată să mai lucrați 14 zile din momentul depunerii cererii de demisie.
Totuși, în cazul în care angajatorul vă permite, puteți fi eliberată din funcție până la expirarea celor 14 zile.

12 iunie 2017