Poti schimba numele de familie a copilului fara acordul meu?

21 mai 2017 113

Buna ziua. Sunt divortat din 2014. Achit pensie pentru intretinerea copilului. Copilul este pe numele meu de familie. Copilul este cu ea. Ea este in numele ei de familie. Poate schimba numele de familie a copilului fara acordu meu? Sau poate parasi tara fara acordul meu? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca copilul are pasaport strain (la care a-ti dat acordul) poate pleca , insa doar pentru 90 zile , stabilirea domiciliului peste hotare doar cu permisiunea d-stra !
Prenumele copilului pina la 18 ani se schimba la fel doar cu acordul tatalui !

22 mai 2017
Ana Galus
  • Avocat

Buna ziua, Victor,

As vrea sa adaug faptul ca in caz de neintelegeri dintre soti privind schimbarea prenumelui copilului pina la virsta de 16 ani, Oficiul Starii Civile va solicita avizul autoritatii tutelare, care va pune la baza avizului interesele copilului. In orice caz, veti fi informat despre o asemenea intentie... mai detaliat a mamei de a schimba prenumele copilului - daca nu de catre mama, atunci de oficiul starii civile, care va decide asupra schimbarii. La fel, orice decizie a Oficiului Starii Civile poate fi contestata in instanta de judecata.

O zi buna!

22 mai 2017