Preconizam sa cumparam o casa in ograda comuna ce urmeaza a fi folosita ca oficiu pentru o companie IT. 1. Casa nu are proiect de constructie, are doar Proces verbal de receptie finala. Pot aparea careva probleme ulterior?

2 aprilie 2019 47

Buna ziua.
Preconizam sa cumparam o casa in curte comuna ce urmeaza a fi folosita ca oficiu pentru o companie IT.
1. Casa nu are proiect de constructie, are doar Proces-verbal de receptie finala. Pot aparea probleme ulterior?
2. Terenul aferent casei nu este privatizat, dar are titlu. Se poate considera ca apartine de drept proprietarului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Întâi de toate vedeți ce este indicat în extrasul prezentat de vânzător.
Anterior în extras se indică date despre autorizația de construcție, procesul-verbal de recepție finală, etc.
Procesul-verbal de recepție finală confirmă finalizarea construcției, acte ce urma să servească drept temei pentru înregistrarea construcției în registrul bunurilor imobile.
Proprietarul construcției care dispune și... mai detaliat de titlu de autentificare a dreptului deținătorului de teren trebuie sa înregistreze mai întâi acest titlu la ASP.
Proprietarul trebuie să dispună de proiect, certificatul de urbanism și autorizația care i-au fost eliberate pentru a construi.
Solicitați împreună cu vânzătorul acces la dosarul cadastral și vedeți ce acte sunt acolo.

Urmare a modificărilor operate Dvs procurați bunul imobil care este terenul, iar casa este o construcție ce nu poate fi separată și se consideră un tot întreg împreună cu terenul. Tocmai din acest motiv până la încheierea contractului de vânzare-cumpărare vânzătorul trebuie să înregistreze titlul la ASP.

3 aprilie 2019