Precontract pentru vânzarea-cumpararea unui apartament trebuie încheiat la notar?

15 septembrie 2023 3

Bună ziua. Vreau să cumpar un apartament cu achitarea prețului în rate, cu precontarct de arvună. Acest precontract trebuie încheiat la notar? La ce trebuie să atrag atenția?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Olga! Este o procedură care necesită atenție maximă. Am experiență în domeniul dat, vă pot ajuta. Va fi necesar să verificăm toate actele Vînzătorului să fie în regulă, să nu fie sechestrat, pusă vreo altă interdicție, să fie achitate serviciile comunale, etc. În caz, că doriți să încheiați un... mai detaliat Contract de arvună sau antecontract, va fi necesar să-l semnați și încheiați la notar. Iarăși va fi necesară o analiză și verificarea tuturor momentelor juridice, deoarece pot apărea careva consecințe neplăcute, în caz că nu s-a făcut corect sau s-a scăpat ceva din vedere. Dacă aveți nevoie de ajutor și suport juridic, puteți contacta la nr. de telefon 069049267

16 septembrie 2023