Pregatire dosar pentru cetatenie

24 noiembrie 2019 130

Buna ziua. Va deranjez si eu cu 2 intrebari. Unchiul meu vrea sa obtina cetatenia romana si pregateste la moment dosarul pentru redobandirea cetateniei. Tatal lui este nascut in anul 1937, iar mama (deoarece actele au ars mult timp in urma in urma unui incediu), am reusit sa stabilim prin judecata data nasterii 1 ianuarie 1941.
Prima intrebare este urmatoarea:
Pentru a depune si a redobindi cetatenia este suficient ca unul din parinti sa fie nascut inainte de 1940, sau trebuie sa pregatim si actele buneilor (ale solicitantului)?
Intrebarea nr. 2:
A divortat cu sotia 5 ani in urma. Ea nu depune dosarul. In cazul acesta trebuie sa prezinte certificatul de divort sau nu este necesar?
Multumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Irina.

Da, certificatul de divorț trebuie prezentat.

1 iunie 2020