Prejudiciu material

27 ianuarie 2020 259

Buna ziua! Va rog frumos, am nevoie de ajutor. Locuim la bloc si un vecin a inchis apa care vine la apartamente (de la apeduct) fara sa ne anunte ca va opri apa. Noi nu am stiut si am lasat robinetul deschis. El a iesit afara si a inceput a striga ca l-am inundat, a chemat politia si acerut sa-i achit o paguba de 800 lei, pentru ca i-a fost udat laminatul. Este in drept sa faca aceasta, daca el nu a anuntat ca va opri apa? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Inițial vecinul nu era în drept să oprească apa care alimentează restul apartamentelor decât al lui or într-adevăr urma să anunțe preventiv o asemenea acțiune. De aceea ar fi bine să negociați amiabil momentele survenite pentru a evita situația neplăcută.

28 ianuarie 2020