Prejudiciu provocat în cadrul magazinului de către consumator

18 iunie 2019 67

Bună ziua. Am asa o întrebare. Cine duce răspundere sau se face vinovat de prejudiciul provocat în cadrul magazinului de către consumator? Poartă consumatorul răspundere pentru produsul deteriorat, în cazul în care nu e constatată reaua credință sau totuși magazinul? Încadrarea legală daca este posibil.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă consumatorul nu a acționat ilicit și cu rea credință nu are pentru ce purta răspundere, or orice vinovăția urmează a fi demonstrată.

18 iunie 2019

Vă rog să-mi explicați cine demonstreaza reaua credință și vinovăția? De exemplu de pe raft a căzut un produs (o sticlă de divin) din cauza că a fost atinsă cu geanta sau rucsacul. Administratorul magazinului a impus persoana să achite marfta.

19 iunie 2019