Prejudiciu semnificativ in conceptia CEDO

30 octombrie 2017 71

Analizand mai multe ghiduri publicate de CEDO, am observat ca cererea va fi respinsa in cazul unui prejudiciu nesemnificativ. Dupa decizia CSJ, a ramas valabila condamnarea de 4 ani inchisoare cu suspendarea pe un termen de 3 ani. Consider ca mi-a fost incalcat clar dreptul la prezumtia nevinovatiei. Insasi urmarirea penala, condamnarea etc. mi-au cauzat stres si discomfort. In acelasi timp pagube materiale sau inrautatirea sanatatii sau alte pagube care ar putea fi masurate nu am suferit. Cum pot intelege daca prejudiciul moral suferit este semnificativ sau nu, tinand cont ca doar trimiterea cererii cu tot setul de documente catre Curte implica cheltuieli, nemaivorbind de onorariile avocatilor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu privire la prejudiciul moral este discutabilă temă, acesta este evaluat până în final de către judecători și ei consideră dacă este semnificativ sau nu dar depinde până la urmă și de argumentele aduse de dvs..

1 noiembrie 2017