Prelungirea concediului de ingrijire a copilului

23 aprilie 2018 54

Buna ziua. Asa o situatie: as dori sa-mi mai iau un an pentru ingrijirea copilului, conform legii in vigoare. La moment sunt plecata peste hotare, concediul de ingrijire a copilului expira la inceputul lui iunie. Intrebarea mea e urmatoarea: pentru a depune aceasta cerere trebuie sa fiu eu in persoana, sau este posibil sa scriu, semnez si sa o expediez prin fax, email, serviciu de curier/posta, sau prin intermediul unei rude? Din cate am inteles, directorul e imporeiva, fiindca plateste impozete pe mine etc. Vreau un sfat cum sa fac mai bine si, in situatia in care el refuza, ce fac mai departe? In cazul in care ma refuza, ar trebui sa ma anunte oficial sau nu e neaparat?
Multumesc si astept raspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Legislatia R.Moldova permite depunerea unor cereri prin intermediul postei Moldovei, cu aviz recomandat, pentru a avea dovada trimiterii si desigur ca scrisoarea a fost receptionata. Angajatorul este obligat să accepte.

24 aprilie 2018