Prelungirea permisului de sedere in Moldova la reintregire familiei

20 iulie 2018 154

Eu moldoveanca si sotul strain avem 3 copii, apartament in Chisinau, dar locuim cu totii peste hotare. Acum vrem sa prelungim permisul de sedere in Moldova la reintregirea familiei (pentru a 3 oara). Dar ni s-a spus ca avem foarte putine sanse din cauza ca nu am fost in Moldova 3 ani. Spuneti-mi, va rog, unde e prevazut in lege ca cetateanul strain e obligat sa locuiasca in Moldova pentru a avea prelungit permisul la reintregirea familiei? Multumim mult de raspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Maria,
conform Legii nr. 200 din 16.07.2010 privind regimul străinilor în Republica Moldova, prin reîntregirea familiei, se înțelege: intrarea şi şederea pe teritoriul Republicii Moldova a membrilor de familie a unui străin cu şedere legală pe teritoriul Republicii Moldova sau ai familiei unui cetăţean al Republicii Moldova, în scop de păstrare... mai detaliat a unităţii familiei, indiferent de data stabilirii relaţiilor de familie.

Lit.e al art. 33 din aceeași lege prevede că Autoritatea competentă poate prelungi dreptul de ședere provizoriu dacă străinul a respectat anterior scopul pentru care i s-a aprobat şederea în Republica Moldova.

Autoritatea competentă ( Biroul de Migrație și Azil), cercetează în ansamblu fiecare situație în parte, iar în cazul dmn. dacă aveți 3 copii minori, ar putea să nu vă refuze în prelungirea dreptului de ședere chiar dacă nu a fost respectată șederea pe teritoriul R.M.

Ați putea argumenta necesitatea prelungirii dreptului de ședere prin prisma păstrării unității familiei pentru perioada ce solicitați prelungirea permisului, o opțiune pentru viitor, chiar dacă în trecut din anumite motive argumentate nu ați stat în R.M.

Reprezentanții Biroului de Migrație sunt foarte deschiși, și analizează atent fiecare caz, și dacă au întrebări suplimentare, Vă contactează pentru a primi răspuns la ele.

Dacă nu Vă reușește prelungirea permisului, este remediul de acordare a dreptului de ședere, după expirarea sau revocarea permisului anterior.
Succese!

25 iulie 2018