Prestarea serviciilor foto-video - SRL sau patenta?

11 iunie 2017 762

Prin intermediului SRL se poate de prestat servicii foto-video la ceremonii? Sau este obligatoriu de achitat patentul? La ce pret este patentul pentru fotografi?

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

este recomandabila prestarea acestor servicii de catre o SRL, pentru ca nu veti avea probleme in ceea ce priveste impozitarea veniturilor, acestea fiind reflectate in bilantul intreprinderii. Referitor la patenta, trebuie avuta in vedere intentia politicului de a elimina in curind astfel de forma de activitate.

11 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pina nu sunt eliminate va recomand patenta de intreprinzator !

11 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Ca să fie clar: dacă prestaţi serviciile prin SRL, nu aveţi nevoie de patentă.

11 iunie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Patenta se numeste "2.28. Fotografierea, confecţionarea şi vînzarea fotografiilor, executate în mod INDIVIDUAL, servicii video". La Chişinău si Bălţi patenta costa 200 lei/luna. In alte orase - 100 lei/luna. In sate - 50 lei/luna.
Mai multe aflati aici: http://www.fisc.md/Titularii_de_patente.aspx

11 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Desfăşurarea activităţii de întreprinzător în baza patentei nu impune înregistrarea de stat a titularului acesteia şi primirea licenţei. Asupra titularului patentei nu se extind cerinţele privind prezentarea dărilor de seamă financiare şi statistice, ţinerea evidenţei contabile şi financiare, efectuarea operaţiilor de casă şi decontărilor, precum şi prevederile art.90 din Codul... mai detaliat fiscal.

14 iunie 2017